تفاهم نامه جشنواره ملی بهره وری و صندوق نوآوری و شکوفایی | کلینیک مدیریت رفتار سازمانی ایران

تفاهم نامه جشنواره ملی بهره وری و صندوق نوآوری و شکوفایی

سامانه عارضه‌یابی کسب و کار (واز) یک کسب و کار نوپا (استارت‌آپ) بوده که در زمینه عارضه‌یابی کسب و کار فعالیت می کند. تلاش مدیران این سامانه بر این است که تا حد امکان از ظرفیت ابزارهای آنلاین بهره گیری کند تا با سرعت بالاتر خروجی باکیفیت‌تری را ارائه کند. لذا تمامی مراحل کار از جمله، جمع آوری پاسخ پرسشنامه‌ها، محاسبه شاخص‌ها، اندازه‌گیری شاخص‌های مالی و عملکردی، رسم نمودارها و … تماما تحت‌وب می‌باشد. همچنین این مرکز برای عارضه‌یابی به‌روزترین مدل‌های بین‌المللی را مطالعه و از نمونه‌های مشابهی که در کشورهای پیشرفته این فعالیت را بر عهده دارند، الگوبرداری کرده است.

سامانه عارضه یابی کسب و کار با همکاری مراکز زیر ارائه خدمت می کند:

سامانه عارضه‌یابی کسب و کار واز حاصل پژوهش و مطالعه بر روی مدل‌های عارضه‌یابی بین‌المللی و همچنین الگوبرداری از مدل‌های موسسات مشاوره در زمینه عارضه‌یابی در کشورهای تراز اول جهان می باشد. در طراحی این سامانه تلاش بار این بوده که تا حد امکان از ابزارهای آنلاین استفاده شود تا سرعت و صحت پردازش اطلاعات به مقادار بیشینه خود برسد. در فرایند عارضه‌یابی 9 خروجی به دست می‌آید که در بخش خدمات سایت قابل مشاهده است. این 9 خروجی بسته به سایز شرکت، تخصیص می‌یابد. ارزیابی‌ها به دو دسته فرایند‌ها و نتایج تقسیم می‌شود. در ارزیابی نتایج، عملکرد شرکت با کمک نتایج سال‌های گذشته، مقایسه با میانگین صنعت و سایر رقبا انجام می‌شود و در ارزیابی‌های فرایند، خروجی این سامانه، گزارشی جامع و تحلیلی از شرکت است. در این گزارش تمامی حوزه‌ها به صورت مجزا بررسی شده و پیشنهادهایی برای بهبود آن آورده می‌شود. پس از تکمیل و اعمال بازخوردها، در جلسه‌ای با حضور کارشناسان عارضه‌یابی و مدیران شرکت، مدل عارضه‌یابی و ارزیابی عملکرد شرکت، بررسی می‌شود. همچنین با یک مدل امتیازدهی میزان بلوغ شرکت در تمامی حوزه‌ها اندازه‌گیری شده که در نتیجه آن می‌توان روند رشد شرکت در تک‌تک حوزه‌ها را سال به سال به صورت کمی مقایسه کرد.

عارضه‌یابی به معنای شناخت جامع و همه‌جانبه‌نگر وضع موجود است. عارضه‌یابی می‌تواند به صورت جامع و همه‌جانبه‌نگر بوده و یا به صورت ویژه بر روی یکی از حوزه‌های سازمانی مانند منابع انسانی و یا بازاریابی و فروش تمرکز کند. نتایج عارضه‌یابی دقیق می‌بایست کمی باشد. نتایج کمی این امکان را ایجاد کرده که روند رشد یا نزول هر شاخص در سازمان در طول زمان قابل پیگیری باشد و همچنین امکان مقایسه با نمونه‌های مشابه را مهیا می‌کند. در واقع می‌توان عارضه‌یابی را می‌توان به مانند چک‌آپ پزشکی برای بدن انسان دانست. با وجود اینکه هرکس از اوضاع و احوال کلی جسم خود آگاه است، اما در نتیجه آزمایش‌ها و عکسبرداری‌ها، اطلاعات دقیق‌تری از وضع موجود به دست می‌آید و در نتیجه، تشخیص دقیق‌تری به عمل آمده و سیاست‌ها و استراتژی‌های بهتری اتخاذ می‌شود. عارضه‌یابی موجب همگرایی افراد سازمان در تقویت نقاط ضعف، ارتقای بهره‌وری و تقویت توان اجرایی سازمان برای پیاده‌سازی استراتژی‌های مدیران می‌باشد.

کلمه «واز» در گویش گیلکی به معنای جهیدن است.